
.png)
APIE PROJEKTĄ
LIFE Osmo Baltic

LIFE Osmo Baltic. Senųjų ąžuolų kelias auksavabaliui Lietuvoje ir Latvijoje – tai Lietuvos gamtos fondo bei partnerių Latvijoje ir Lietuvoje įgyvendinamas ambicingas projektas, dedikuotas niūriaspalvio auksavabalio (Osmoderma barnabita) buveinių – senųjų lapuočių medžių – tyrimams bei apsaugai. Į Raudonąją knygą įrašytas niūriaspalvis yra skėtinė rūšis, o tai reiškia, kad globodami jį, globojame ir daugybę kitų saproksilinių ir nuo senų medžių priklausomų organizmų.
Pagrindinis projekto tikslas – tarpvalstybinio ekologinio brandžių medžių tinklo arba „Senųjų ąžuolų kelio auksavabaliui Lietuvoje ir Latvijoje" sukūrimas. Šiuo tinklu siekiama užtikrinti sėkmingą retojo niūriaspalvio auksavabalio judėjimą tarp populiacijų ir jų augimą.
Pagrindinės LIFE Osmo Baltic veiklos – vertingų lapuočių medžių identifikacija, profesionali arboristinė jų priežiūra bei duomenų skaitmeninimas sukuriant saugotinų medžių žemėlapį, taip pat Natura 2000 saugomų teritorijų plėtra bei tyrimai. Būsimo ekologinio tinklo auksavabaliui imtis – Lietuvos ir Latvijos teritorijos.
Siekiant pagerinti gamtosaugos sistemos efektyvumą bei užtikrinti ilgalaikį projekto veiklų poveikį, LIFE Osmo Baltic taip pat apima veiksmingų teisinių, administracinių ir mokslo žiniomis pagrįstų priemonių sukūrimą, bendradarbiavimo tarp valdžios institucijų, vietos savivaldybių, mokslo institucijų, nevyriausybinių organizacijų stiprinimą.
Plačiosios visuomenės įsitraukimas yra taip pat be galo svarbus LIFE Osmo Baltic sėkmės kriterijus, todėl projekto metu planuojamos įvairiausios edukacinės, interaktyvios veiklos, informacijos sklaida bei viešinimas.
Projektas pagrįstas kompleksiniais sprendimais:
.png)
Buveinių identifikacija ir apsauga
.png)
„Natura 2000“ teritorijų tyrimai ir plėtros planai
.png)
Rūšies išsaugojimas bei atkūrimas
.png)
Suinteresuotų šalių bendradarbiavimas, visuomenės įtraukimas ir ilgalaikis poveikis
Ką saugome?
Niūriaspalvis auksavabalis – skėtinė rūšis. Išsaugojus jo buveines, bus išsaugotos ir buveinės dešimtims kitų retų organizmų - augalų, gyvūnų, grybų bei kitų.
Niūriaspalvis auksavabalis (lot. Osmoderma barnabita) – auksavabalių šeimos vabalas. Kūnas 22–32 mm ilgio, juodas ar juodai rudas, kiek metališko žalsvo atspalvio. Rūšis įrašyta į Lietuvos ir Latvijos raudonąją knygą, yra saugoma Europos Sąjungos mastu, įtraukta į Buveinių Direktyvą, kurioje priskiriama Osmoderma eremita rūšių kompleksui. Rūšis ypač pažeidžiama dėl žmogaus veiklos įtakojamo buveinių, senų lapuočių medžių, nykimo.
Vabalo lervos Lietuvoje vystosi trūnijančioje gyvų lapuočių, dažniausiai ąžuolų, medienoje. Vystymosi trukmė – 2–4 metai. Mūsų klimato sąlygomis auksavabaliui tinkamiausias toks ąžuolo kamienas, kuris yra įšildomas saulės. Nors vabalas gali gyventi pamiškėse ar net miškuose esančiuose medžiuose, tačiau tipiška šio vabzdžio buveinė – medžiais apaugusi ganykla. Tokiai buveinei būdinga ne tik miškų flora ir fauna. Jose aptinkamos ir atviroms vietoms būdingos retosios rūšys. Dėl slėpiningo gyvenimo būdo pamatyti niūriaspalvį auksavabalį yra tikra sėkmė. Suaugėliai skraido liepos-rugpjūčio mėnesiais per pačius karščius, gyvena vos mėnesį.


.jpg)

Įspūdingai atrodantys medžiai senoliai yra ne tik istorinis ir kultūrinis palikimas, puošiantis mūsų šalies kraštovaizdį, bet ir unikali buveinė daugeliui organizmų. Ypač vertingi tiek pavieniui, tiek grupėmis augantys senesni nei 100 metų ąžuolai. Viename tokiame medyje gali būti aptinkami keli šimtai gyvūnų, augalų ir grybų rūšių, o iš viso su brandžiais ąžuolais susiję daugiau kaip 1000 skirtingų organizmų rūšių. Dalis šių organizmų yra prisitaikę gyventi tik senuose medžiuose, tad jų likimas glaudžiai susijęs su medžiais senoliais.
Tokių rūšių apsauga įmanoma tik ten, kur yra pakankamai joms tinkamų buveinių. Kadangi egzistuojančios saugomų rūšių radavietės yra nutolusios viena nuo kitos, visoms minėtoms rūšims svarbus kiekvienas laikinam prieglobsčiui tinkamas medis. Net ir nesaugomas, jis gali atlikti svarbią tarpinės grandies tarp radaviečių funkciją. Tokioje vietoje apsigyvenę vabzdžiai ar įsitvirtinusios grybo sporos vėliau galės judėti toliau, iki kito laikino prieglobsčio ar kitos saugomos teritorijos. Senų lapuočių medžių suradimas ir apsauga yra viena iš svarbiausių projekto veiklų.
Projekto komanda
LIFE Osmo Baltic projekto komanda – tai įvairių sričių specialistai, susibūrę siekti vieningo tikslo: apsaugoti ir puoselėti mūsų gamtos turtus. Esame entuziastinga ir atsakinga grupė žmonių, pasiruošusi prisidėti prie biologinės įvairovės išsaugojimo bei gamtos ekosistemų atkūrimo.
Kiekvienas komandos narys atneša savo unikalią patirtį, nuo mokslinių tyrimų iki visuomenės švietimo, leidžiančią efektyviai įgyvendinti projekto tikslus. Mes tikime, kad bendradarbiaudami su vietos bendruomenėmis ir partneriais galime sukurti ilgalaikius pokyčius gamtos apsaugos srityje.
_JPG.jpg)
Siekiant pagerinti gamtosaugos sistemos efektyvumą bei užtikrinti ilgalaikį projekto veiklų poveikį, LIFE Osmo Baltic sritis taip pat apima veiksmingų teisinių, administracinių ir mokslo žiniomis pagrįstų priemonių paieškas, bendradarbiavimo tarp valdžios institucijų, vietos savivaldybių, mokslo institucijų, nevyriausybinių organizacijų stiprinimą.
Plačiosios visuomenės įsitraukimas taip pat be galo svarbus LIFE Osmo Baltic sėkmės kriterijus, todėl projekto metu planuojamos įvairiausios edukacinės, interaktyvios veiklos, informacijos sklaida bei viešinimas.
Bendra projekto vertė – 11 mln. eurų, projekto trukmė – 6,5 metų (nuo 2024 m. sausio mėn. 1 d. iki 2030 m. birželio 30 d.).
Juosta "LIFE Osmo Baltic" finansuoja:
„LIFE Osmo Baltic” LIFE22 NAT/LT/101113698 LIFE OSMO BALTIC finansuoja Europos Sąjungos aplinkos ir klimato politikos programa (LIFE), Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija ir Latvijos Respublikos Valstybinė regioninės plėtros agentūra.



Atsakomybės ribojimas: iš dalies finansuojama Europos Sąjungos. Išsakyti požiūriai ir nuomonės yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar CINEA požiūrį bei nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei pagalbą teikianti institucija negali būti už jas atsakingos.

.png)
„LIFE Osmo Baltic” LIFE22 NAT/LT/101113698 LIFE OSMO BALTIC finansuoja:



Atsakomybės ribojimas: iš dalies finansuojama Europos Sąjungos. Išsakyti požiūriai ir nuomonės yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar CINEA požiūrį bei nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei pagalbą teikianti institucija negali būti už jas atsakingos.